IZOLACJE NATRYSKOWE

przechowalni warzyw i owoców – chłodni – budynków inwentarskich np. ocieplenie kurnika

Piana natryskowa o zamkniętych komórkach dodaje sztywności konstrukcji. Jest odporna na ruchy powodowane wiatrem działającym na strukturę budynku. To sprawia, że poliuretan jako materiał izolacyjny o zamkniętych komórkach jest barierą powietrzną jak i izolacją paroszczelną. Pianka natryskowa do ociepleń zyskała w Polsce coraz większe zainteresowanie. W ciągu ostatnich kilku lat  szczególnie wśród właścicieli budynków inwentarskich: kurników, chlewni, obór, stajni, oraz rolniczych: chłodnie, przechowalnie warzyw i owoców. Dlaczego? Ponieważ to oni głównie szukają efektywności energetycznej (schładzanie i grzanie) i łatwości utrzymania higieny budynku po zainstalowanej izolacji (czystość). Nie ma lepszego materiału przy termomodernizacjach starych hal, adaptacjach hal, kurników, budynków z pustaka na przechowalnie lub chłodnie KL. Charakterystyka natrysku/aplikacji i zamkniętych komórek piany PUR eliminują wszelkie niedoskonałości w przegrodach budowlanych, takich jak: dziury, pęknięcia, czy braki w materiałach izolacyjnych – szczególnie widoczne w kurnikach lub chłodniach, gdzie materiał izolacyjny ulega utlenianiu lub uszkodzenia przez gryzonie. Pianka poliuretanowa gwarantuje szybki zwrot z inwestycji. Jednak pamiętaj: produkt końcowy jest zależny od osób które go instalują.

Do niewątpliwych zalet jakie niosą za sobą izolacje natryskowe sztywnej pianki poliuretanowej jest szczelność warstwy izolacyjnej. W naszej firmie, do izolacji komór przechowalniczych oraz chłodni stosowana jest sztywna pianka poliuretanowa, która posiada strukturę komorową zamkniętą, co oznacza, że gazy nie mogą swobodnie przenikać przez strukturę piany poliuretanowej (przykład zastosowania – chłodnie gazoszczelne). Chociaż występuje tu, tak jak we wszystkich tworzywach degradacja materiałowa związana ze starzeniem materiałowym, to stosując odpowiednią grubość izolacji można uznać, że taka warstwa jest trwałą i skuteczną barierą dla gazów. Zgodnie z naszym doświadczeniem za taką wystarczającą grubość można uznać warstwę 50 mm, stąd też nasza firma wykonuje pianowanie komory w wykonaniu gazoszczelnym stosując grubości warstw nie mniejsze niż 50 mm.

IZOLACJA BUDYNKÓW INWENTARSKICH – np. OCIEPLENIE KURNIKA

Z szacunków ekspertów wynika, że około 40 % strat energetycznych budynków inwentarskich m.in. kurników, gęsiarni, indyczarni wynika z przepływu powietrza. Widać to szczególnie pomiędzy styropianowymi płytami dachu budynku inwentarskiego, połączenia dachu ze ścianą kolankową, okolice wentylatorów, wywietrzników, mocowań oświetlenia, obróbkach kalenicy.

Tradycyjna warstwa 50 mm lub 60 mm piany poliuretanowej jest twarda, wypełniona maleńkimi drobinami z gazem który działa podobnie do gazu zastosowanego w oknach domów jednorodzinnych. Zatrzymuje on przede wszystkim infiltrację powietrza. Izolacje natryskowe pianą poliuretanową, ze względu na metodę aplikacji/założenia pozwalają uniknąć mostków termicznych. Piana natryskowa jest skuteczną metodą zatrzymania gazów i zapachów – pożądane w chłodniach i przechowalniach warzyw i owoców.

Izolacja budynków inwentarskich
Izolacje natryskowe - przechowalnia warzyw
Izolacje natryskowe - przechowalnie
Ocieplenie kurnika - pianką pur