Izolacja

turbin parowych

Turbiny wraz z współpracującymi z nimi elementami posiadają krzywoliniowe kontury i pracują w bardzo wysokich temperaturach. Zapewnienie trwałej i wydajnej izolacji wymaga zastosowania specjalnych technik.
Shape

Izolacje przemysłowe

Izolacja turbin parowych

Izolacja turbin parowych Thermal - Tech

Thermal-Tech stosuje jedna z nowocześniejszych metod izolacji, jaką jest wykorzystanie suchej mieszanki z włókien wełny mineralnej, cementów specjalnych i dodatków, nanoszonych natryskowo za pomocą specjalnego urządzenia pompująco-natryskowego.

Jednorodna i ciągła warstwa natryskowa izolacji, zapewnia dobrą izolację i tłumienie hałasu. Natomiast twardy płaszcz mineralny, zapewnia dodatkową ochronę izolacji przed uderzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Natomiast dodatkowe zabezpieczenie zewnętrznej powłoki farbami dyspersyjnymi, zabezpiecza przed wsiąkaniem olei i innych płynnych cieczy.

Zalety zastosowania izolacji natryskowej na turbinach parowych:

  • zapobiega nadmiernym stratom energii cieplnej;
  • minimalizuje rozszerzalność rotora i obudowy cylindra, przyczyniając się tym samym do zoptymalizowania czasu rozruchu;
  • chroni personel obsługujący przed poparzeniami, w przypadku dotknięcia gorącej powierzchni;
  • minimalizuje czas przestojów podczas przeglądów;
  • zmniejsza temperaturę otoczenia w hali maszynowni.
Izolacja turbin parowych - wykonawca Thermal - Tech
Izolacja turbin parowych Thermal - Tech

Izolacja natryskowa umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc, występujących w budowie turbin parowych. Warto również nadmienić iż izolację natryskową można w łatwy sposób połączyć z poduszkami izolacyjnymi, ponieważ umożliwiają one demontaż bez niszczenia izolacji i ponowny szybki montaż w punktach rewizyjnych.
Oprócz izolacji natryskowych, w niektórych projektach stosuje się izolacje turbin za pomocą materacy termoizolacyjnych. Polega ona na wyłożeniu korpusu turbiny dwoma (trzema) warstwami przylegających materacy.
Materace użyte do izolacji turbin parowych, są wykonane z tkanin pokrytych silikonem lub teflonem, wypełnionych wełną skalną lub ceramiczną.

Dopuszcza się również zastosowanie dwóch metod izolacji na turbinach parowych: natrysk + materace. Firma Thermal-Tech realizowała już podobne projekty, gdzie dolny korpus turbiny był izolowany natryskowo, natomiast korpus górny, wraz z zaworami izolowany jest za pomocą materacy termoizolacyjnych.

Shape